Uudised

10.07.2013
Euroopa akadeemiline andmeside sai 20-aastaseks

10. juulil tähistas DANTE (Delivery of Advanced Network Technology to Europe) 20. aastapäeva. Euroopa teaduskogukonnale on nelja võrgupõlvkonna vältel pakutud maailma tasemel võrguteenust.

1993. aastal loodi rahvuslike teadusvõrkude poolt mittetulunduslik organisatsioon, mis lükkas käima Euroopa teadusvõrgu GÉANT. Kuigi teadusvõrgud said Euroopas alguse juba 1970-ndatel, oli nende areng piiratud, sõltudes iga riigi ja selle rahvusliku andmesidevõrgu võimalustest. Sestap loodi DANTE, mis hakkas tsentraalselt haldama üleeuroopalist teadusvõrku. GÉANTi võrk on olnud alusvõrguks paljude Euroopa teadusvaldkondade jaoks: toidu- ja energiajulgeolek, tervishoid, vananemine ja keskkonnakaitse.

Dai Davies, üks DANTE loojatest leidis, et 20 aastaga on Euroopa akadeemiline andmeside käinud pika tee: "1993. aastal ehitasime 64 Kbps kiirusega ühendusi. Täna kasutame me 100Gbps ühendusi, ent jutt ei ole vaid tehnoloogiast. Ka teenused mängivad suuremat rolli, võimaldades kõikidel teadlastel (mitte vaid tehniliselt kirjaoskajatel) kasu saada teadus- ja haridusvõrkudest. Raske on praegu uskuda, aga 1993. a oli e-kiri uueks teenuseks. Täna me pakume palju rohkem lisandväärtusega teenuseid, mis võimaldavad teadlastel ise oma võrgu vajadustega hakkama saada."

Võimalus edastada ülikiirelt suuri andmemahtusid toob kasu kümnetele miljonitele inimestele nii üldhariduskoolides, ülikoolides, teadusasutustes kui suurtes teadusprojektides: CERNi Suur Hadronite Põrguti, telemeditsiin, katastroofihoiatused ja nende lahendamine, ilmaennustused, haiguste diagnostika, iidsete pillide taasloomine.