Uudised

05.10.2017
Muusika- ja Teatriakadeemia on esimene ainulaadse viitevaba ülekandetehnoloogia kasutaja Eestis

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia
Pressiteade
05.10.2017

Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) võttis Eestis esimesena kasutusele ainulaadse viitevaba heli ja video ülekandetehnoloogia LoLa (low latency). Tehnoloogia on sedavõrd kõrgetasemeline, et erinevates riikides paiknevad muusikud saavad musitseerida koos reaalajas. LoLa võimaldab edastada parimat võimalikku heli ja videopildi kvaliteeti, mida ei suuda praegusel momendil pakkuda ükski teine ülekandetehnoloogia.

Täna esitleti Eestis esmakordselt innovaatilist LoLa tehnoloogiat kontserdil, kus musitseerisid koos reaalajas tippmuusikud Tallinnas ja Minskis. Eesti poolel astusid üles EMTA rektor, pianist Ivari Ilja, tšellist Henry-David Varema, džässpianist Kirke Karja ja džässlaulja Laura Põldvere. Minskis musitseerisid mitmed Valgevene ja Gruusia muusikud nende hulgas ka silmapaistev džässmuusik Reso Kiknadze, kes ühtlasi on Tbilisi Konservatooriumi rektor.

Fotogalerii tänasest kontserdist: https://www.dropbox.com/sh/7r5125hrffn181u/AADiDbbdLCCbm-aM--5x6pHea?dl=0
Fotode autor: Carol Liis Metsla

„LoLa, tuginedes võrgustikele, võimaldab üliõpilastel osaleda reaalajas loengutes, tippõppejõudude ja -artistide meistriklassides mistahes maailma paigas. Tehnoloogia võimaldab eksperimenteerida koos välismaiste muusikutega ning esineda geograafiliselt kaugel asuvate lavapartneritega koduriigist lahkumata. Unikaalne andmeedastussüsteem loob seni olematud võimalused rahvusvaheliseks koostööks,“ rääkis Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor Ivari Ilja.

Professionaalse muusika esitamisel on väga olulisel kohal kooskõla, muusikud harjutavad selle nimel palju. LoLa on ainulaadne heli ja video edastuse tehnoloogia, mis võimaldab kooskõla täpsust säilitada ka distantsilt. LoLa kasutab tehnoloogiat, mis töötleb andmeid tööjaamades paralleelset, et andmeedastus oleks võimalikult kiire. Selle tulemusena saab edastada parimat võimalikku heli- ja videokvaliteeti.

Hetkel kasutab LoLa tehnoloogiat kogu maailmas ligi 100 asutust. LoLa tehnoloogia kasutuselevõtt Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias toimus Euroopa teadus- ja haridusvõrgustike ühendus GÉANT juhtimisel. Projekti rahastati Euroopa Liidu idapartnerluse programmi fondist. Eestis projektis kasutusel olev teadus- ja haridusvõrk on HITSA-le kuuluv EENet.

„Euroopa Liidul on heameel alates 2015. aastast toetada idapartnerluse programmi projekti. Projekti raames mitte ainult ei ehitata füüsilise võrke, mis loovad võimalusi siduda idapartnerlusriike teiste riikidega, kasutades kiireid lairibaühendusi, vaid ehitatakse ka võrguteenuseid uuringute ja hariduse tarbeks, laiendades toetushaaret teadusele ja uuringutele, ning lisaks veel kunstile ja humanitaarteadustele. Sellised koostööprojektid on strateegiliselt tähtsad, et lähendada idapartnerluse programmis osalejaid oma Euroopa naabritega,“ rääkis Euroopa Komisjoni naabruspoliitika ja laienemisläbirääkimiste peadirektoraadi direktor Lawrence Meredith.

LoLa tehnoloogia on välja arendanud Itaalia haridus- ja teadusvõrgustik GARR koostöös Itaalias Triestes asuva Giuseppe Tartini Muusikakonservatooriumiga.

Edaspidi on kõigil muusikahuvilistel võimalik tulla kuulama kontserte, kus kasutatakse LoLa Tehnoloogiat. Esimene kontsert toimub 10. oktoobril EMTA-s.

Teate edastas
Jaanika Palm
Konsultant
PR Partner
5563 5529
[email protected]
www.prpartner.ee