Uudised

30.10.2014
EENet ja Funet allkirjastasid Tallinn-Helsingi kanali lepingu

Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse (HITSA) struktuuriüksus EENet ja IT-teaduskeskuse CSC struktuuriüksus Funet allkirjastasid lepingu Eesti ja Soome akadeemiliste andmesidevõrkude vahel liikluse vahetamise kohta.

Tänavu märtsis käivitas EENet Eesti ja Soome vahel Tallinn-Helsingi 10 Gbps fiibriühenduse, mille ehitamist ja seadmete hankimist toetas Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fond ligi 90 000 euroga. Nüüd on kokku lepitud ka jooksvate kulude katmises.

Koostöö Eesti ja Soome akadeemiliste andmesidevõrkude vahel sai alguse juba EENeti loomisel. Aastatel 1994-1997 toetas Funet Tallinn-Helsingi kanali käigushoidmist kokku pea pooleteist miljoni krooniga (ca 96 000 €). Tänu Soome akadeemilise võrgu ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu abile oli noilgi aastail Eesti teadlastele ja ülikoolidele tagatud rahvusvaheliseks koostööks hädavajalik interneti-välisühendus.

Praegu, 2014. aasta sügisel, on EENeti hallataval akadeemilisel võrgul kaks välisühendust: lisaks Tallinn-Helsingi kanalile on käigus 10 Gbps GÉANTi ühendus.