Uudised

13.03.2014
EENet ühendas Eesti ja Soome andmesidevõrgud

13.03.2014 käivitati Eesti ja Soome akadeemiliste andmesidevõrkude EENet ja FUNET vahel Tallinn-Helsingi piiriülene fiibriühendus.

Mõõtmistööd ja ettevalmistused ühenduse käivitamiseks kestsid veebruarist märtsini. EENeti võrguosakonna juhataja Urmas Lett paigaldas Helsingis CSC FUNETi sidesõlmes äsja valminud fiibriühendusele DWDM*-tehnoloogial põhinevad seadmed.

Soome andmesidevõrgu FUNET arendusjuht Teemu Kiviniemi teatas neljapäeva hommikul EENetile, et ühendusliini seadmed on installeeritud ja ühendus töötab. "See oli kiireim DWDM seadmete paigaldus, mida me eales näinud oleme," lisas ta tunnustavalt. "Suutsime edukalt tõestada, et 10 Gbps Ethernet ühendus töötab uuel fiibril kenasti."

Märtsi lõpus külastab Eesti akadeemiline andmesidevõrk Soome partnerit uuesti. Kavas on arutada Eesti ja Soome teadustaristute vahelise koostöö võimalusi ja leida lahendusi Balti Ringi projekti sõlmpunktile.

Optilise magistraalvõrgu fiibriühenduse ehitamist ja seadmete hankimist on toetanud Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fond ligi 90 000 euroga.

Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse juhatuse esimees Erki Urva märkis, et "Eesti ja Soome akadeemiliste andmesidevõrkude ühendamine loob head eeldused ka kavandatava Eesti ja Soome ühise hariduspilve tehnoloogiliseks teostamiseks."


* DWDM- Dense Wavelength Division Multiplexing e. tihe lainepikkusmultipleksimine võimaldab üheaegselt edastada optilise kiu kaudu saadetavasse valgussignaali kuni 80 (teoreetiliselt rohkemgi) erinevat lainepikkust.