Uudised

20.04.2010
EENeti kobararvuti avamine


Fotod: Rein Joamets

20. aprillil 2010 kell 13.00 alustas Eesti Hariduse ja Teaduse Andmesidevõrgu EENet kontoris (Raekoja plats 14, Tartu) tööd kobararvuti, mille lülitas sisse haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas.

Kobararvutiks nimetatakse suurt hulka kokkuühendatud arvuteid, mida saab kasutada ühe superarvutina. EENet hankis Eesti teadlaste arvutusülesannete lahendamiseks kobararvuti, milles on 50 nelja tuumaga protsessorit (CPU), 32 videoprotsessorit (GPU), igaüks 240 tuumaga, ja terve kobararvuti peale kokku ligi 60TB kõvakettaruumi. Tinglikult öeldes võimaldab uus kobararvuti mingit tüüpi arvutusi, mis tavalise lauaarvuti peal võtaks 130 minutit ehk üle 2 tunni, teostada 1 sekundi jooksul.

Kasutatavad protsessorid on pärit Intelilt ja NVIDIA-lt, arvutussõlmed on kokku pannud Tigma AS. Eelnimetatud eriotstarbelised protsessorituumad on oma spetsiifika poolest kõige sarnasemad tänapäevastele graafikakaartidele.

Kobararvuti on ühendatud EENeti magistraalvõrku 10 Gbps kiirusega (võrdluseks: EstWin arendatav magistraalvõrk on 1 Gbps, kodukasutajatele pakutav 'ülikiire internet' 0.1 Gbps). Kõik seadmed on varustatud katkematu toitepingega. Juhtarvuti ja võrguseadmete jaoks tagab pikemate voolukatkestuse korral vajaliku toite diiselgeneraator.

EENetis valminud uus kobararvuti on avatud kõigile Eesti teadus- ja arendusasutustele, aga tulevikus võib-olla ka haridus- ja kultuuriasutustele, kui vajadus peaks tekkima.

Alates 2004. aastast on EENet arendanud Eesti Griidi, mille eesmärgiks on tekitada teadusarvutusteks vajalik infrastruktuur Eestisse. 2005.a hangiti esimesed masinad väikese kobararvuti ehitamiseks (juhtarvuti ning 5 arvutussõlme). 2005.-2008. tegeles EENet Euroopa Liidu kuuendast raamprogrammist rahastatud projektiga BalticGrid, mille käigus alustas EENet koos partneritega Balti riikidesse Euroopa Griididega ühilduva teadusarvutusinfrastruktuur loomist ning koolitati vajalikud spetsialistid. Infrastruktuuri arendamine jätkus seitsmenda raamprogrammi projektis BalticGrid-II (2008-2010). EENet esindab Eesti Griidi EGIs (http://egi.eu/). EGI ehk Euroopa Griidi-Initsiatiiv on koostöövõrgustik riiklike teadusarvutusressursside sidumiseks ühtseks teadusinfrastruktuuriks.

Vt ka:
http://www.youtube.com/watch?v=32ympi5d1sI
http://www.hm.ee/galerii/index.php?action=showgal&cat=24