Korduma kippuvad küsimused veebimajutuse kohta serveris nw.eenet.ee

Veebimajutuse pakkumine lõppes alates 01.07.2018.


1. Kuidas veebi EENeti serverisse nw.eenet.ee kolida?
Juhend: kuidas kontrollida veebi korrasolekut kolimise käigus
2. Kui suur maht on EENeti serverisse nw.eenet.ee saadud veebikontol? Kus näeb kasutatud kettamahtu?
2014. aasta 1. oktoobrist saab iga kasutaja 5 GB ruumi. Kasutatud kettamahtu saab vaadata teenuse juhtpaneelist seadete alt.
Kui andmete kopeerimisel limiiti ületatakse, annavad programmid sellest märku, näiteks teatega Disk quota exceeded vmt. Kui serverisse tekkis siiski fail, on see arvatavasti poolik.
Vt ka veebimajutusteenuse juhtpaneeli juhend
3. Tahan kodulehele panna pildialbumit, kuid see ei mahu ära. Mida teha?
Võimalikud lahendused
4. Kuidas veebile EENeti serveris nw.eenet.ee domeeninime anda?
Kui asutusel veel üldse mingit domeeninime ei ole, vt Domeeniteenus.
Domeeninime sidumiseks EENeti serveris ehitatava veebiga tuleb:
a) teenuse juhtpaneelis valida veeb, millega domeeninime siduda soovite, ning klikkida selle veebi haldamise lehel "Lisa uus domeen" ja sisestada soovitud domeeninimi (näiteks www2.koolinimi.edu.ee)
b) tellida ka oma domeeni nimeserverite haldajalt selle uue domeeninime (näiteks www2.koolinimi.edu.ee) suunamine EENeti serverile nw.eenet.ee (IP-number 193.40.0.7). Kui domeeni nimeservereid haldab EENet, siis tuleb suunamissoov saata aadressile hostmaster@eenet.ee.
Vt ka veebimajutusteenuse juhtpaneeli juhend
5. Kus asub Perl? Mida pean ma kirjutama CGI skriptide algusse?
Perl asub /usr/bin/perl.
Juhiseid Perli ja CGI skriptide kirjutamiseks leiate lehelt Veebimajutus: serveri nw.eenet.ee võimalused ja kasutusjuhendid
6. Kus asub ImageMagick?
ImageMagicku skriptide kasutamisel tuleb näidata teena /usr/bin/.
Näiteks '/usr/bin/convert'.
7. Kas nw.eenet.ee-s on CPANEL? ssh?
Olemas on veebipõhine juhtpaneel (juhtpaneeli kasutusjuhend) ja saab kasutada protokolle FTP ning FTPS.
8. Mis teha, kui ma ei näe FTP või FTPS ühendusega punktiga algavaid faile, näiteks .htaccess?
Häälestage oma FTP või FTPS klient nii, et see näitaks ka punktiga algavaid faile.
9. Asutuses on kaduma läinud või unustatud veebimajutuskonto parool. Kuidas saab uue parooli?
Paroolivahetuseks palume pöörduda EENeti poole aadressil eenet@eenet.ee. Uue parooli saadab EENet asutuse määratud tehnilisele kontaktisikule. Lähemalt tehnilise kontaktisiku kohta vt teenuslepingute juurest.
Hoiatus! Veebimajutuse juures on kasutusel ftp-parool ja andmebaasiparool(id). Andmebaasiparooli(de) vahetamise järel peab asutuse esindaja ise oma veebi(de)s kasutatud skriptid üle vaatama ja vajalikes kohtades ka seal parooli(d) ära parandama.
Vt ka veebimajutusteenuse juhtpaneeli juhend
10. Miks on lepingus nõue avaldada EENeti serveris majutatud veebis EENeti logo?
EENeti osutatav veebimajutusteenus on põhiosas finantseeritud riigieelarvest EENeti eelarverea kaudu; asutuste poolt makstav kuutasu katab teenuse maksumusest vaid osa. Nagu teistegi kaasfinantseeritavate asjade puhul - näiteks Euroopa Liidu toel ehitatavad maanteed, kus suurtel siltidel on kirjas ehituse finantseerija - on ka veebimajutusteenuse kasutamise puhul vaja viidata EENetile. Lisaks teavitab EENeti logo ja viite olemasolu nii klienti kui tema veebi kasutajaid, kes on konkreetse teenuse pakkuja, st kellega saab vajadusel teenuse toimivuse asjus kiiresti ühendust võtta.
Vt EENeti sümboolika kasutamine
11. Miks on Zend Guardi kasutamine ebasoovitav?
Zend Guardi kasutamisega kaasnevad mitmed probleemid ja nende lahendamine pole alati ei kliendi ega EENeti võimuses.
* Zend peidab lähtekoodi, tehes oluliselt raskemaks tarkvara vigade avastamise ja EENeti poolt serveri tehnilise toe osutamise. Ka tarkvara tellija või sõltumatud eksperdid ei saa seetõttu vigadele piisavalt operatiivselt jälile.
* Vaatamata koodi peitmisele ei anna Zend juurde turvalisust. Internetist on vabalt allalaetavad Zendi dekrüptijad, mis võimaldavad taastada lõviosa koodist. Ükski endast lugupidav firma ei peida oma ärisaladusi Zendi "krüpteeringu" taha.
* On olnud juhtumeid, kus tarkvaraarendaja on Zendi kompilaatori abil sisuliselt petnud tellijat, jättes tarkvara lähtekoodi üle andmata. Tellija avastab selle alles siis, kui on vaja tarkvara kolida või selles täiendusi teha.
* Zend tarkvara areng on tihti pidurdunud, olles takistuseks uute PHP versioonide kasutuselevõtul.
* Zendi kompileerimise tarkvara on tasuline. Kui vahetub PHP versioon (tarkvara uuenemine on paratamatu), võib Zend nõuda veelkordselt uue kompilaatori litsentsi väljaostmist, vastasel juhul lakkab veeb töötamast.
Seetõttu soovitavad EENeti arendajad Zendi kasutamist vältida.

Viimati uuendatud 12. juulil 2013